1
Инсулинът е хормон, произвеждан от панкреаса. Той играе ключова роля в регулирането на нивата на глюкоза (захар) в кръвта. След хранене, нивата на глюкоза в кръвта се повишават. В отговор, панкреасът освобождава инсулин, който транспортира глюкозата от кръвния поток в клетките, където се използва за енергия.

При инсулинова резистентност, клетките в тялото стават по-малко чувствителни към инсулина. Това означава, че те не абсорбират глюкозата от кръвта ефикасно, дори при наличие на нормални или високи нива на инсулин. В резултат на това, нивата на глюкоза в кръвта остават високи, което може да доведе до преддиабет и диабет тип 2.

Първоначално, за да компенсира, панкреасът произвежда повече инсулин. С течение на времето, бета-клетките в панкреаса, отговорни за производството на инсулин, се изтощават и не могат да произвеждат достатъчно инсулин, за да контролират нивата на глюкоза в кръвта.

Рискови фактори, свързани с инсулиновата резистентност, включват затлъстяване или наднормено тегло, физическа неактивност, нездравословна диета, семейна история на диабет тип 2, синдром на поликистозни яйчници (PCOS) и прием на някои лекарства, като кортикостероиди.

Симптомите на инсулинова резистентност могат да включват висока кръвна захар, увеличена жажда, често уриниране, чувство на глад, умора, замъглено зрение и бавно зарастване на рани.

Няколко фактора могат да помогнат за предотвратяване или забавяне на развитието на инсулинова резистентност и диабет тип 2, като поддържане на здравословно тегло, редовна физическа активност, здравословно хранене, богато на фибри и ниско съдържание на наситени мазнини, отказване от тютюнопушенето, контрол на кръвното налягане и холестерола.

Коментари

Кой подкрепи тази публикация

Последни коментари
Статистика